Předvánoční čas ve škole

Prosinec je podle naučného slovníku z roku 1887 nazýván podle srbského výrazu pro-sinjeti, což znamená přechod od nejkratšího dne ke dni přibývajícímu až ke světlosti. My bychom 12. měsíc v roce možná měli nazvat očekávancem, protože každý den byl pro nás něčím zvláštním. Na začátku měsíce jsme se s druhým stupněm vydali do Opavy. Navštívili jsme Památník Petra Bezruče a od paní Schwanové, mj. kouzelné paní převlečené do krásných dobových šatů z počátku minulého století, jsme se dozvěděli, jak se trávily Vánoce před sto lety, a přečetli jsme si několik ukázek z knih slezských autorů. Druhou polovinu výuky jsme vyplnili tvořením jednoduchých vánočních ozdob, které kopírovaly dobu dávno minulou. Čas do odjezdu vlaku jsme vyplnili nákupem dárků pro naše nejbližší. Pak přišel i Mikuláš. Deváťáci si dali se svými kostýmy záležet a pro celou školu uspořádali mikulášskou nadílku. Poslední školní den v roce patřil třídním besídkám, na kterých jsme si zahráli mnoho her, ochutnali navzájem svá cukroví, nebo jsme si dokonce upekli pizzu a na závěr dne jsme si vyměnili dárečky. Než jsme odešli ze školy, popřáli jsme si krásné Vánoce a úspěšný rok 2019.

Zpracovala: Mgr. Hana Smolíková